Zgryz krzyżowy to wada zgryzu, w której górne zęby nie nachodzą prawidłowo na dolne zęby. W zdrowym zgryzie, górne zęby powinny lekko nachodzić na dolne zęby. Jeśli dolne zęby są położone zbyt zewnętrznie lub górne zęby są zbyt wewnętrznie, mówimy o zgryzie krzyżowym.

Zgryz krzyżowy może występować na jednej stronie (jednostronny zgryz krzyżowy) lub na obu stronach jamy ustnej (dwustronny zgryz krzyżowy), a także może dotyczyć zębów przednich lub tylnych.
Zgryz krzyżowy może prowadzić do szeregów problemów, takich jak:
- Asymetria twarzy: Długotrwały zgryz krzyżowy może prowadzić do asymetrycznego wzrostu twarzy, co może wpływać na wygląd.
- Zaburzenia zgryzu: Zgryz krzyżowy może prowadzić do nierównomiernego ścierania zębów, co może prowadzić do innych problemów z zgryzem.
- Ból żuchwy :Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do bólu żuchwy i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowy.
- Problemy z jedzeniem i mówieniem: Zgryz krzyżowy może utrudniać prawidłowe żucie pokarmu i wpływać na mowę.
Leczenie zgryzu krzyżowego zależy od stopnia wady i wieku pacjenta. Może obejmować aparaty ortodontyczne, specjalistyczne urządzenia do korekty zgryzu, a w niektórych przypadkach może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Decyzję o leczeniu powinien podjąć doświadczony ortodonta po dokładnym zbadaniu zgryzu pacjenta