Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy to wada zgryzu, w której górne zęby nie nachodzą prawidłowo na dolne zęby. W zdrowym zgryzie, górne zęby powinny lekko nachodzić na dolne zęby. Jeśli dolne zęby są położone zbyt zewnętrznie lub górne zęby są zbyt wewnętrznie, mówimy o zgryzie krzyżowym.

Leczenie Ortodontyczne Stomo Clinic Zgryz krzyżowy
Leczenie Ortodontyczne Stomo Clinic Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy może występować na jednej stronie (jednostronny zgryz krzyżowy) lub na obu stronach jamy ustnej (dwustronny zgryz krzyżowy), a także może dotyczyć zębów przednich lub tylnych.

Zgryz krzyżowy może prowadzić do szeregów problemów, takich jak:

  1. Asymetria twarzy: Długotrwały zgryz krzyżowy może prowadzić do asymetrycznego wzrostu twarzy, co może wpływać na wygląd.
  2. Zaburzenia zgryzu: Zgryz krzyżowy może prowadzić do nierównomiernego ścierania zębów, co może prowadzić do innych problemów z zgryzem.
  3. Ból żuchwy :Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do bólu żuchwy i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowy.
  4. Problemy z jedzeniem i mówieniem: Zgryz krzyżowy może utrudniać prawidłowe żucie pokarmu i wpływać na mowę.

Leczenie zgryzu krzyżowego zależy od stopnia wady i wieku pacjenta. Może obejmować aparaty ortodontyczne, specjalistyczne urządzenia do korekty zgryzu, a w niektórych przypadkach może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Decyzję o leczeniu powinien podjąć doświadczony ortodonta po dokładnym zbadaniu zgryzu pacjenta