Wady zgryzu u dorosłych, ale również dzieci. Naszym pacjentom możemy zaproponować leczenie nakładkowe w przypadku ich wad zgryzu. Przeczytaj o najczęściej spotykanych wadach zgryzu, które kwalifikują do leczenia aparatami nakładkowymi.
Pamiętaj, że przed leczeniem ortodontycznym, należy zadbać o stan stomatologiczny swoich zębów. Zęby przed leczeniem ortodontycznym, powinny być sprawdzone przed doświadczonego stomatologa, aby wykluczyć ogniska próchnicowe. Warto umówić się na konsultację w tym celu.
Rodzaje wad zgryzu, które leczymy

STŁOCZONE ZĘBY
Stłoczone zęby to jedna z najczęstszych wad zgryzu kwalifikowanych do leczenia. Pojawia się wtedy, kiedy w jamie ustnej jest niewystarczająca ilość miejsca do prawidłowego wyrżnięcia się wszystkich zębów. W konsekwencji zęby wyrastają poza łukiem (np. jeden za drugim), nachodzą na siebie lub wyrastają pod niewłaściwym kątem.

NAGRYZ PIONOWY
Nagryz pionowy to wada zgryzu, w której górne zęby nachodzą na dolne przednie zęby. Nagryz pionowy dotyczy siekaczy, a więc zębów przednich. Ta wada zgryzu utrudnia prawidłowe żucie pokarmów, a w skrajnych przypadkach – domykanie ust.

PRZODOZGRYZ
Przodozgryz to odwrotność nagryzu pionowego. Jest to wada, w której dolne zęby przednie (siekacze) wysuwają się przed zęby przednie górne. Często przodozgryz wiąże się z nadmiernym wysunięciem dolnej szczęki. W skrajnych przypadkach wada skutkuje wydłużeniem dolnego odcinka twarzy.

ZGRYZ KRZYŻOWY
Zgryz krzyżowy to wada zgryzu, w której także dolne zęby wysuwają się przed górne, ale na długości całego łuku. W konsekwencji cały górny łuk zębów jest “schowany” wewnątrz dolnego. Przyczyną zgryzu krzyżowego są zwykle predyspozycje genetyczne, oddychanie przez usta, opóźnione wyrzynanie zębów.

SZPAROWATOŚĆ
Szparowatość występuje wtedy, kiedy między sąsiadującymi zębami tworzą się przerwy. Przyczyną powstawania szczelin jest fakt, że wyżynające się zęby są mniejsze niż przeznaczone im miejsce w łuku zębowym. Do powstania szpar międzyzębowych przyczyniają się braki zębów i związane z nimi przesuwanie zębów.

ZGRYZ OTWARTY
Zgryz otwarty to wada zgryzu kwalifikowana do leczenia nakładkami, w której zęby dolne i zęby górne nie stykają się ze sobą w płaszczyźnie pionowej, przez co między nimi tworzy się szpara. W zależności od pogłębienia wady przerwa między zębami może być mniejsza lub większa i w konsekwencji nawet prowadzić do deformacji rysów twarzy.
Kto leczy wady zgryzu ?
Za leczenie wad zgryzu odpowiedzialny jest ortodonta. w Stomo Clinic ortodontą jest dr Anna Duda