Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu u dorosłych, ale również dzieci. Naszym pacjentom możemy zaproponować leczenie nakładkowe w przypadku ich wad zgryzu. Przeczytaj o najczęściej spotykanych wadach zgryzu, które kwalifikują do leczenia aparatami nakładkowymi.

Pamiętaj, że przed leczeniem ortodontycznym, należy zadbać o stan stomatologiczny swoich zębów. Zęby przed leczeniem ortodontycznym, powinny być sprawdzone przed doświadczonego stomatologa, aby wykluczyć ogniska próchnicowe. Warto umówić się na konsultację w tym celu.

Rodzaje wad zgryzu, które leczymy


Stłoczone zęby Wrocław - wada zgryzu

STŁOCZONE ZĘBY

Stłoczone zęby to jedna z najczęstszych wad zgryzu kwalifikowanych do leczenia. Pojawia się wtedy, kiedy w jamie ustnej jest niewystarczająca ilość miejsca do prawidłowego wyrżnięcia się wszystkich zębów. W konsekwencji zęby wyrastają poza łukiem (np. jeden za drugim), nachodzą na siebie lub wyrastają pod niewłaściwym kątem.


Nagryz pionowy Wrocław - wada zgryzu

NAGRYZ PIONOWY

Nagryz pionowy to wada zgryzu, w której górne zęby nachodzą na dolne przednie zęby. Nagryz pionowy dotyczy siekaczy, a więc zębów przednich. Ta wada zgryzu utrudnia prawidłowe żucie pokarmów, a w skrajnych przypadkach – domykanie ust.


Przodozgryz Wrocław -  wada zgryzu

PRZODOZGRYZ

Przodozgryz to odwrotność nagryzu pionowego. Jest to wada, w której dolne zęby przednie (siekacze) wysuwają się przed zęby przednie górne. Często przodozgryz wiąże się z nadmiernym wysunięciem dolnej szczęki. W skrajnych przypadkach wada  skutkuje wydłużeniem dolnego odcinka twarzy.


Zgryz krzyżowy  Wrocław - wada zgryzu

ZGRYZ KRZYŻOWY

Zgryz krzyżowy to wada zgryzu, w której także dolne zęby wysuwają się przed górne, ale na długości całego łuku. W konsekwencji cały górny łuk zębów jest “schowany” wewnątrz dolnego. Przyczyną zgryzu krzyżowego są zwykle predyspozycje genetyczne, oddychanie przez usta, opóźnione wyrzynanie zębów.


Szparowatość Wrocław  - wada zgryzu

SZPAROWATOŚĆ

Szparowatość występuje wtedy, kiedy między sąsiadującymi zębami tworzą się przerwy. Przyczyną powstawania szczelin jest fakt, że wyżynające się zęby są mniejsze niż przeznaczone im miejsce w łuku zębowym. Do powstania szpar międzyzębowych przyczyniają się braki zębów i związane z nimi przesuwanie zębów.


Zgryz otwarty Wrocław - wada zgryzu

ZGRYZ OTWARTY

Zgryz otwarty to wada zgryzu kwalifikowana do leczenia nakładkami, w której zęby dolne i zęby górne nie stykają się ze sobą w płaszczyźnie pionowej, przez co między nimi tworzy się szpara. W zależności od pogłębienia wady przerwa między zębami może być mniejsza lub większa i w konsekwencji nawet prowadzić do deformacji rysów twarzy.


Kto leczy wady zgryzu ?

Za leczenie wad zgryzu odpowiedzialny jest ortodonta. w Stomo Clinic ortodontą jest dr Anna Duda