Po co stosuje się miniimplanty ortodontyczne?

miniimplanty ortodontyczne

Miniimplanty są często stosowane w ortodoncji. Wielu pacjentów jednak nie wie, czemu dokładnie służą, a także jaki jest zakres ich zastosowań. Sprawdźmy więc, czym są miniimplanty ortodontyczne, a także, w jakich celach się ich używa. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na ten temat.

Czym są miniimplanty ortodontyczne?

Elementy te są stosowane w celu uzyskania precyzyjnych przesunięć zębów, albo grup zębowych. Swoją nazwę zawdzięczają niewielkim rozmiarom, wynoszącym od 0,5 do 2,5 mm (grubość) i od 7 do 13 mm pod względem szerokości. Jeśli natomiast chodzi o użycie, to miniimplanty ortodontyczne są wkręcane w kość szczęki lub żuchwy na czas leczenia ortodontycznego.

Co istotne dla pacjentów, są one wykonywane z biokompatybilnych stopów tytanu. Sprawia to, że świetnie integrują się z wszczepami pobliskich tkanek, dlatego są w pełni bezpieczne. Natomiast ze względu na niewielkie wymiary, istnieje możliwość ich umieszczenia w kościach bez nacinania błony śluzowej, co minimalizuje ryzyko infekcji.

Jakie zalety mają miniimplanty ortodontyczne?

Jednym z głównych atutów jest ich mała inwazyjność. Wskutek ich zastosowania znacznie niższy jest poziom traumatyzacji tkanek, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi implantami zębowymi.

Atutem jest także to, że miniimplanty ortodontyczne łatwo się wprowadza, ale i łatwo wyjmuje. Samo wszczepienie nie zajmuje dodatkowo dużo czasu, a także nie wpływa negatywnie na estetykę twarzy pacjenta. Dają też możliwość użycia w przypadku dolnego łuku zębowego.

Zastosowanie miniimplantów ortodontycznych w praktyce

Elementy te mają ściśle określone zastosowanie. Zdarza się, że dzięki nim unika się leczenia chirurgicznego lub nawet noszenia aparatu. Sprawiają też, że leczenie ortodontyczne przebiega w szybszy sposób, z korzyścią dla pacjenta. Stają się one bowiem kotwicą, dzięki której można zamocować np. wyciągi. Można dzięki nim także skrócić czas leczenia i to nawet o 30 proc.!

Inne przykłady zastosowań to:

  • leczenie skomplikowanych wad zgryzu,
  • ryzyko, że inne metody leczenia mogą doprowadzić do utraty zakotwiczenia,
  • przy szparowatości oraz stłoczeniu zębów.

Zawsze o zastosowaniu miniimplantów ortodontycznych decyduje jednak ortodonta.

Czy wszczepienie miniimplantu jest bolesne?

Bardzo ważną informacją dla pacjenta jest to, że otrzymuje on znieczulenie miejscowe, przed wszczepieniem tego elementu. Zdarza się jednak, że po zabiegu odczuwa się pewne dolegliwości bólowe, w przypadku których najlepiej sięgnąć po ogólnodostępne preparaty dostępne w aptekach. W celu zminimalizowania ewentualnych problemów zaleca się także rezygnację ze spożywania twardych pokarmów, przynajmniej na kilka dni od wszczepienia.

Natomiast na dalszych etapach ważne jest to, aby zapobiegać pojawieniu się stanu zapalnego. Nie wolno więc dotykać miniimplantu ortodontycznego dłońmi. Trzeba także czyścić to miejsce po każdym posiłku, najlepiej przeznaczonymi stricte do tego celu szczoteczkami. Nie należy natomiast używać do tego celu szczotki elektrycznej.

Co natomiast z usunięciem? Jak wspominaliśmy wcześniej, nie jest ono trudne. Rana goi się także szybko, choć oczywiście należy pamiętać o tym, aby zachować szczególne zasady higieny, w celu uniknięcia infekcji. O sposobie takiej higieny powinien pacjenta poinformować ortodonta prowadzący leczenie.

Na naszej stronie sprawdzisz też systemy leczenia ortodontycznego, dopasowywane do różnych rodzajów wad zgryzu oraz budżetu pacjentów.
Jak widać, miniimplanty ortodontyczne mają szereg zastosowań. Stosowane są jednak tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne i może przynieść wymierne, pozytywne rezultaty. Stosujemy je również w przypadku naszej praktyki lekarskiej, dlatego, aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.