Pierwsza wizyta u ortodonty – jak się przygotować i co warto wiedzieć?

pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsza wizyta u ortodonty może być dla wielu osób stresująca. Jednak dzięki świadomości, jak ona wygląda, a także odpowiedniemu przygotowaniu się, można taki stres ograniczyć lub ręcz całkowicie go wyeliminować. Sprawdźmy więc szczegóły, o których warto pamiętać, a także to, co zrobić przed taką konsultacją. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Warto pamiętać, że pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym ma przede wszystkim charakter informacyjny oraz konsultacyjny. Celem jest więc przede wszystkim ocena, z jaką wadą mamy do czynienia, a także porozmawianie z pacjentem o możliwych metodach leczenia. W trakcie takiej rozmowy ortodonta poznaje także oczekiwania pacjenta oraz jego możliwości finansowe. Warto bowiem pamiętać, że cennik leczenia ortodontycznego jest różny w zależności od zastosowanej metody. Kluczem jest więc to, aby dopasować ją w odpowiedni sposób.

Podczas takiej konsultacji dokonuje się także oceny podstawowych parametrów, w tym stanu uzębienia, szerokości szczęki itp. To także na ich podstawie zostanie dopasowana odpowiednia metoda postępowania, dobierana do stopnia skomplikowania wady zgryzu.

Pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem

Pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem wygląda podobnie, choć to rodzic lub opiekun jest osobą decyzyjną. W przypadku najmłodszych pacjentów zwraca się dodatkowo jeszcze większą uwagę na komfort oraz to, aby cała procedura przebiegała w możliwie jak najbardziej bezstresowy sposób. Na szczęście pierwsza wizyta nie jest bolesna co sprawia, że dziecko nabywa większego komfortu przed kolejnymi związanych np. z zakładaniem aparatu stałego.

Wielu opiekunów zadaje sobie też pytanie, kiedy taka pierwsza wizyta dziecka u ortodonty powinna się odbyć. Najczęściej ma to miejsce pomiędzy 3 a 7 rokiem, gdy doszło już do wyrośnięcia wszystkich zębów stałych. Wizytę trzeba wykonać również wtedy, gdy u dziecka dostrzega się takie objawy jak:

  • niewłaściwe ustawienie zębów,
  • szkodliwe nawyki, takie jak ssanie kciuka,
  • kłopot z zamknięciem buzi,
  • oddychanie przez usta,
  • zbyt mocne zaciskanie zębów. 

W takich przypadkach nie należy zwlekać i warto jak najszybciej umówić się na konsultację ortodontyczną. Jeśli bowiem wada będzie się rozwijać, to leczenie może okazać się bardziej czasochłonne, ale także bardziej kosztowne i mniej komfortowe dla dziecka.

Ile trwa pierwsza wizyta u ortodonty?

Czas trwania takiej wizyty jest w praktyce krótki i zazwyczaj zamyka się w przedziale około 30 minut, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Warto wspomnieć też, że konsultacja jest nieinwazyjna oraz w pełni bezbolesna. Właśnie dlatego nie należy się jej obawiać.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty?

Częste jest też pytanie, ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty. Cena będzie różnić się w zależności od gabinetu, zazwyczaj jednak rozpoczyna się od 200 złotych wzwyż. W jej trakcie wykonywany jest bowiem także wstępny plan leczenia, co również wpływa na cenę.

Co zrobić przed wizytą?

Jeśli wiemy, że nasze zęby wymagają leczenia, to warto zrobić to jeszcze przed konsultacją. Pozwoli to w wielu przypadkach zaoszczędzić sporo czasu, zęby muszą być bowiem w dobrym stanie, aby móc rozpocząć proces leczenia ortodontycznego. Zalecane jest także wykonanie rentgenowskiego badania pantomograficznego, które pozwoli dokładnie ocenić, jak zęby są osadzone w kościach.

Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?

W przypadku usług prywatnych takie skierowanie nie jest potrzebne. Jeśli więc uznajemy, że zgryz wymaga takiej konsultacji, to należy po prostu się na nią zapisać, bez zbędnej zwłoki. Warto pamiętać bowiem także o tym, że w przypadku niektórych gabinetów terminy oczekiwania mogą być dłuższe. Najlepiej więc jak najszybciej umówić taką wizytę.
Pierwszej wizyty u ortodonty zdecydowanie nie należy się obawiać. Nie należy też zwlekać, im bowiem wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym szybciej będzie można dostrzec efekty.