Leczenie ortodontyczne – gdzie chowają się dodatkowe koszty leczenia dla pacjenta?

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne to znaczący wydatek w budżecie, który zazwyczaj okazuje się niemałym obciążeniem dla portfela. Są jednak metody pozwalające w bardziej precyzyjny sposób oszacować koszt eliminacji wady zgryzu. Sprawdźmy, jakie to metody, a także gdzie chowają się ewentualne, dodatkowe koszty leczenia.

Koszty leczenia zależne od metody

Obecnie metod leczenia wad zgryzu jest naprawdę wiele. Mamy już do wyboru nie tylko tradycyjne aparaty stałe metalowe, ale także aparaty samoligaturujące, nakładkowe, czy też lingwalne. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę oraz wiąże się z różnymi kosztami. Generalnie przyjmuje się, że najniższe koszty związane są ze standardowym aparatem stałym metalowym. Chodzi tutaj o wyjściowe koszty, związane z założeniem samego aparatu. Jednak biorąc pod uwagę dodatkowe wydatki na etapie leczenia, wcale nie jest to metoda znacząco tańsza w porównaniu do innych, bardziej nowoczesnych technik.

Z naszego bloga możesz dowiedzieć się również, jakie są rodzaje wad zgryzu oraz w jaki sposób można je leczyć.

Leczenie ortodontyczne, a dodatkowe koszty

Trzeba pamiętać, że leczenie nie kończy się na założeniu aparatu i oczekiwaniu na jego zdjęcie po kilkunastu miesiącach. Aby proces był skuteczny, pacjent musi przede wszystkim w sposób regularny udawać się na wizyty kontrolne, które… kosztują. W przypadku standardowego aparatu stałego metalowego, takie wizyty muszą odbywać się co 4 do 6 tygodni, a średni koszt każdej z nich to około 200 złotych. Przyjmując, że czas leczenia wyniesie pełne 24 miesiące, na same wizyty wydamy około 4800 złotych (choć zawsze zależy to od gabinetu).

Jednak już w przypadku aparatu bezligaturowego, odstęp pomiędzy kolejnymi wizytami może wynosić nawet 8 tygodni. Jest to nie tylko wygodniejsze, ale i po prostu lepsze dla naszego portfela.

Kosztem, o którym nie myśli większość pacjentów jest także zdjęcie aparatu stałego. Tutaj cena za wizytę wynosi średnio około 150 złotych. Do tego należy doliczyć także wydatek na aparat retencyjny, który pozwala na utrzymanie efektów leczenia. Średnio jego koszt to około 400 złotych. Jak więc widać, potencjalnie najtańszy wariant, czyli metalowy aparat stały, może być pod względem cenowym bliski leczeniu np. aparatem samoligaturującym, który gwarantuje również łagodniejszy proces eliminacji wady zgryzu. Jest bowiem bardziej estetyczny, co ma wpływ na codzienny komfort. Dlatego też pacjenci, którym zależy na większej wygodzie leczenia i rzadszych wizytach, mogą rozważyć tę opcję.

Koszty leków i środków pomocniczych

Jeśli pacjentowi zależy na dokładniejszym oszacowaniu kosztów leczenia, to musi on także wziąć pod uwagę wydatki na dodatkowe leki i środki pomocnicze, takie jak pasty do zębów specjalnego przeznaczenia, nitki dentystyczne, szczoteczki interdentalne itp. Leki to natomiast różnego rodzaju maści na podrażnienia spowodowane zamkami oraz drutami, których doświadcza się przede wszystkim w przypadku aparatów stałych metalowych, w większym stopniu podrażniających jamę ustną.

Jak widać dodatkowe koszty leczenia ortodontycznego, to dla pacjenta przede wszystkim wydatki związane z niezbędnymi wizytami kontrolnymi. Dlatego wybierając metodę, która wymaga ich mniej, można te wydatki w znacznym stopniu ograniczyć. Dodatkowo najczęściej zyskuje się większy komfort leczenia, pacjent nie musi bowiem dostosowywać swojego trybu życia do terminarza wizyt kontrolnych.

Poszukujesz nowoczesnej metody leczenia wad zgryzu? Sprawdź, na czym polega leczenie nakładkowe i jak wygląda jego przebieg.