Leczenie nakładkami – eliminacja dodatkowych wizyt

Leczenie nakładkami - eliminacja dodatkowych wizyt

Leczenie nakładkami to jedna z najnowocześniejszych metod, jeśli chodzi o korygowanie wad zgryzu. Cieszy się coraz większą popularnością nie tylko dlatego, że jest skuteczne, ale także wygodne dla pacjenta. Jedną z korzyści jest bowiem eliminacja dodatkowych wizyt, co wiąże się m.in. z mniejszymi kosztami w trakcie leczenia. Sprawdźmy, z czego to wynika i jakie jeszcze zalety ma ta metoda.

Na czym polega leczenie nakładkami ortodontycznymi?

Ten typ leczenia polega na noszeniu zdejmowalnych, przezroczystych i estetycznych nakładek, które mają za zadanie prostować zęby. Aby były skuteczne, muszą być noszone średnio przez 20-22 godziny na dobę, z przerwami m.in. na spożywanie posiłków, a także mycie zębów. Czas takiego leczenia może być krótszy, aniżeli innymi metodami prostowania zgryzu i średnio wynosi od 3 do 24 miesięcy, w przypadku bardzo skomplikowanych wad.

Metoda ta może być wykorzystywana w przypadku następujących problemów:

  • zgryz krzyżowy,
  • stłoczenie zębów,
  • szparowatość,
  • diastema.

Możliwości zastosowania jest oczywiście jeszcze więcej, przy czym kwalifikację do leczenia nakładkowego musi ocenić ortodonta podczas pierwszej konsultacji.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty i w jaki sposób można się do niej przygotować.

Zalety leczenia nakładkami, czyli większa wygoda dla pacjenta

Leczenie nakładkami uznawane jest za zdecydowanie bardziej wygodne dla pacjenta, aniżeli w przypadku noszenia aparatu stałego. Wynika to z faktu, że w razie konieczności nakładki można po prostu zdjąć, choć oczywiście nie należy tego robić na zbyt wiele godzin w ciągu dnia, aby nie spowolnić procesu leczenia. Będzie to przydatne np. w sytuacji, gdy w trakcie leczenia (które może trwać kilkanaście miesięcy) planujemy życiowe wydarzenia, takie jak np. ślub.

Kolejną zaletą jest dyskrecja, którą zawdzięcza się temu, że nakładki są przezroczyste i praktycznie ich nie widać. Dodatkowo ich noszenie jest bezbolesne. Nie ma bowiem zamków i drutów powodujących otarcia w jamie ustnej, które często doprowadzają do ogromnego dyskomfortu, zwłaszcza tuż po ich wymianie.

Mniej wizyt i mniejsze koszty dodatkowe

Niekwestionowaną zaletą tej metody leczenia wad zgryzu są także rzadsze wizyty kontrolne, aniżeli w przypadku noszenia aparatów stałych. W przypadku metod klasycznych, do ortodonty trzeba udawać się z częstotliwością co 4-6 tygodni. Natomiast w przypadku metody nakładkowej, takie wizyty mogą odbywać się raz na 2 do 6 miesięcy. Korzyści są oczywiste, to bowiem nie tylko mniejsze koszty (każda wizyta wiąże się z dodatkową opłatą), ale także komfort dla pacjenta. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych, pracujących za granicą oraz tych, które po prostu mają mniej czasu na takie konsultacje.

Również pod tym względem jest to metoda bardzo nowoczesna i dająca pacjentom większą elastyczność. Przy tym jest niezwykle skuteczna i po ukończeniu leczenia można oczekiwać świetnych efektów. Wszystko to w bardzo komfortowy sposób, w jaki przebiega proces leczenia.

Leczenie nakładkami to przede wszystkim eliminacja dodatkowych wizyt, ale także komfort pacjenta związany z całym procesem leczenia. Metoda ta warta jest więc uwagi i wybiera ją coraz większa liczba pacjentów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, to serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.