Jakie są rodzaje wad zgryzu?

jakie są rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Mogą one pojawić się już u małych dzieci i gdy tylko zostaną dostrzeżone, to należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Sprawdźmy więc, jakie są wady zgryzu u dzieci i dorosłych, a także co można zrobić, aby skutecznie je leczyć. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Rodzaje wad zgryzu u dzieci i dorosłych

Wady zgryzu u dzieci i osób dorosłych stanowią zaburzenia w budowie zębów i ich czynności, a także problemy związane z łukami zębowymi. Wyróżnia się więc:

  • pionowe wady zgryzu – gdy szczęka ma nieprawidłowe położenie względem żuchwy,
  • poziome wady zgryzu – gdy zęby dolne oraz górne nie kontaktują się ze sobą lub na siebie zachodzą,
  • poprzeczne wady zgryzu – gdy zęby z łuków zachodzą na siebie w nieprawidłowy sposób, jak w przypadku zgryzu krzyżowego.

Najczęstsze wady zgryzu u dzieci stanowią więc:

  • stłoczenie, gdy w jamie ustnej jest na zęby zbyt mało miejsca,
  • diastemę, czyli odstępy pomiędzy zębami,
  • zatrzymanie zębów, gdy nie dochodzi do wyrżnięcia.

W każdej z tych sytuacji należy działać możliwie jak najszybciej, aby zapewnić wysoką skuteczność leczenia, a także ograniczyć jego koszty.

Jakie są przyczyny wad zgryzu u dzieci?

Wiemy już, jakie mogą być rodzaje wad zgryzu u najmłodszych. Skąd jednak się one biorą? Przyczyn może być wiele, a jedną z nich są wady wrodzone. Częściej odpowiadają jednak za problemy wady nabyte. Przykładem jest nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi, ssanie kciuka, używanie nieprawidłowo skonstruowanego smoczka, a także gryzienie przedmiotów. Nawet tak prozaiczne zachowania mogą skutkować wadami zgryzu, dlatego nigdy nie można ich ignorować.

Najczęstsze wady zgryzu u dorosłych

Także osoby dorosłe (od 40 do nawet 60 proc. całej populacji) borykają się z wadami zgryzu, które oczywiście można w odpowiedni sposób leczyć. Jakie są jednak najczęstsze?

Jedną z nich jest tzw. tyłozgryz. W jego przypadku zęby górnego i dolnego łuku nie stykają się ze sobą, co wynika z przesunięcia. Takie przesuniecie pojawia się także przy przodozgryzie, który także należy do najczęstszych wad diagnozowanych w gabinetach ortodontycznych.

Częste jest także stłoczenie, gdy zęby nie mieszczą się w jamie ustnej. Taka wada kwalifikowana jest jednak do leczenia nakładkowego, w przypadku którego komfort leczenia jest bardzo wysoki, natomiast efektów można oczekiwać w stosunkowo krótkim czasie.

Przeciwieństwem stłoczenia zębów jest szparowatość. Wynika ona z nadmiernego miejsca w łuku zębowym w porównaniu z wielkością zębów. Takie przestrzenie są nie tylko nieestetyczne, ale skutkują także przesuwaniem się zębów.

Sprawdź, na czym polega leczenie ortodontyczne nakładkami oraz jakie są jego główne zalety tej metody postępowania.

Jakie są skutki nieleczenia wad zgryzu?

Nieleczone wady zgryzu mogą być poważne w skutkach. Jednym z najczęstszych jest próchnica, która może zwiększać ryzyko chorób ogólnoustrojowych, takich jak nawet choroby układu krążenia. Sprzyjają one także problemom z dziąsłami, a po wielu latach skutkują nawet utratą zębów. Wielu pacjentów z nieleczonymi wadami zgryzu boryka się dodatkowo z migrenami, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Chcąc więc ich uniknąć, trzeba bezwzględnie skonsultować się z ortodontą.
Rodzaje wad zgryzu są, jak widać różne. Nigdy nie należy ich jednak ignorować, im bowiem dłuższy czas oczekiwania, tym wada bardziej się pogłębia, wpływając również na inne układy organizmu. Najlepiej więc umówić się na konsultację ortodontyczną, podczas której zostanie zdiagnozowany problem oraz zalecona odpowiednia metoda leczenia, dopasowana także do możliwości finansowych pacjenta.