Czy warto ponownie leczyć się ortodontycznie? Odkryj korzyści i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie!

Powody powtórnego leczenia ortodontycznego

Cześć drodzy czytelnicy!

Dzisiaj skupimy się na jednym z najważniejszych aspektów dotyczących naszego uśmiechu – powtórnym leczeniu ortodontycznym. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy warto podjąć to wyzwanie po raz kolejny? Jeśli tak, to ten artykuł został stworzony specjalnie dla Was! Przygotowaliśmy dla Was kompleksowy przewodnik, abyście mogli zrozumieć, dlaczego powtórne leczenie ortodontyczne może być kluczem do zdrowego, pięknego uśmiechu i większej pewności siebie. 

Zaniedbany stan po pierwszym leczeniu

Pierwsze leczenie ortodontyczne może być niezwykle efektywne oraz efektowne, ale wiele zależy od naszej współpracy po jego zakończeniu. Niedostateczne stosowanie retainerów lub nieprzestrzeganie zaleceń naszego ortodonty może prowadzić do powrotu wad zgryzu. Może się to zdarzyć szczególnie u młodszych pacjentów, którzy często nie zdają sobie sprawy z konieczności dbania o efekty leczenia w dłuższej perspektywie. Dlatego tak ważne jest, aby po zakończeniu leczenia ortodontycznego, konsekwentnie stosować się do zaleceń specjalisty i nosić retainery przez określony czas. Ważne jest również, podobnie jak w ogólnej stomatologii przychodzić na wizyty kontrolne. Przecież ostatnia faza leczenia ortodontycznego, to leczenie retencyjne – to właśnie wtedy, kiedy nie mamy już założonych aparatów lub attachmentów na zęby, ale posiadamy wklejony drucik od strony języka, czy też płytki które nosimy na noc. 

Zachowanie po leczeniu – utrzymanie efektów leczenia

Utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego wymaga zaangażowania i odpowiedniej pielęgnacji naszych zębów. Regularne wizyty kontrolne u ortodonty i dentysty pomagają monitorować stan naszego uśmiechu i uniknąć ewentualnych problemów. Pamiętajmy, że nasze uzębienie podlega naturalnemu procesowi starzenia się, dlatego utrzymanie efektów leczenia wymaga długofalowej troski i uwagi.

Przyczyny nawrotu wad zgryzu

W niektórych przypadkach, mimo starannego leczenia ortodontycznego, wady zgryzu mogą powrócić z powodu czynników genetycznych lub naturalnych procesów związanych z rozwojem jamy ustnej, ścierania zębów, czy też postępującego wieku. W takich sytuacjach, powtórne leczenie ortodontyczne może być niezbędne, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji i utrzymaniu zdrowego uśmiechu na dłuższą metę.

Korzyści powtórnego leczenia ortodontycznego

Powtórne leczenie ortodontyczne przynosi wiele korzyści, które warto wziąć pod uwagę:

Poprawa funkcji żucia i mowy

Dzięki odpowiedniemu ustawieniu zębów, proces żucia staje się bardziej efektywny, co ma pozytywny wpływ na nasze trawienie i zdrowie jamy ustnej. Ponadto, poprawa dykcji i artykulacji może znacznie polepszyć jakość naszej komunikacji, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym.

Poprawa estetyki uśmiechu

Powtórne leczenie ortodontyczne pozwala uzyskać jeszcze bardziej estetyczny i harmonijny uśmiech, co znacząco wpływa na naszą samoocenę i pewność siebie. Zdrowy i piękny uśmiech to klucz do budowania pozytywnego wizerunku i wzbudzania pozytywnych emocji u innych ludzi.

Wpływ na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu

Proste i dobrze ustawione zęby ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, co zmniejsza ryzyko chorób dziąseł, próchnicy i innych poważnych problemów stomatologicznych. Z kolei zdrowa jama ustna ma korzystny wpływ na ogólne zdrowie organizmu, co przekłada się na nasze dobre samopoczucie.

Zwiększenie pewności siebie

Piękny uśmiech po powtórnym leczeniu ortodontycznym wpływa na naszą pewność siebie i samoakceptację. Czujemy się bardziej komfortowo w towarzystwie innych, bez wahania uśmiechamy się publicznie, a towarzyszące temu pozytywne reakcje innych wzmacniają naszą samoocenę.

Dlatego, jeśli masz wątpliwości co do swojego uśmiechu i pragniesz uzyskać zdrowy, piękny uśmiech oraz większą pewność siebie, powtórne leczenie ortodontyczne może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie!

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczące powodów powtórnego leczenia ortodontycznego:

 • Czy powtórne leczenie ortodontyczne jest skuteczne? 
 • Tak – jest skuteczne, jednak w tym przypadku w Stomo Clinic zalecamy zdecydowanie użycie Alignerów niż aparatów wklejanych w zwiazku z zalecami samego leczenia nakładkami
 • Jak długo trwa powtórne leczenie?
  Długość powtórnego leczenia ortodontycznego, jest ( podobnie jak i pierwotnego), zależna od uszeregowania zębów, ale również od towarzyszących dysfunkcji.
 • Czy powtórne leczenie jest bolesne?
 • Technologia jak i systemy leczenia ortodontycznego ciągle się rozwijają. Największy komfort leczenia ortodontycznego zapewniają nakładki ortodontyczne – alignery
 • Czy retainery będą konieczne po ponownym leczeniu?
 • Wszystko zależy od decyzji lekarza prowadzącego, w przypadku leczenia alignerami, możliwe że aparatem retencyjnym pozostanie Nakładka – Aligner. Tym razem zamiast nosić go 22h na dobę, będziemy go nosić tylko w nocy. Jednak ta kwestia jest w decyzji lekarza prowadzącego
 • Jakie są koszty powtórnego leczenia ortodontycznego?
 • Powtórne leczenia jest tożsame jak pierwotne leczenia ortodontyczne, wymaga takich samych kroków do doprowadzenia zębów do odpowiedniego uszeregowania. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem na naszej stronie leczenieortodontyczne.pl/cennik
 • Czy ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty powtórnego leczenia?
 • Na chwilę zamieszczenia tego wpisu ( sierpień 2023), leczenie ortodontyczne dorosłych nie jest finansowe z narodowego funduszu zdrowia ( NFZ). Musisz dopytać swojego ubezpieczyciela, czy leczenie ortodontyczne zawiera się w pakiecie, który został wykupiony.
 • Czy istnieją ograniczenia wiekowe dla powtórnego leczenia
 • Leczenie Ortodontyczne nie posiada granic wiekowych tak dolnych jak i górnych. Wszystkich pacjentów zapraszamy do konsultacji.
 • pełen cennik znajdziesz na naszej stronie internetowej – ZOBACZ