Czym charakteryzuje się aparat samoligaturujący w systemie Damona?

Aparat samoligatutujący

Korygowanie wad zgryzu nie musi być bolesne i nieprzyjemne. Aby tego uniknąć, powstał nowoczesny system leczenia ortodontycznego wymyślony przez dr Dwight’a Damona, który nazywamy aparatem ortodontycznym DAMON. Jest on coraz częściej wybierany przez pacjentów, we współpracy z ortodontą, co wynika z wielu jego zalet.

Czym dokładnie się charakteryzuje oraz jak wygląda leczenie przy jego użyciu? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółów.

Czym charakteryzuje się system Damona?

Taki aparat to jeden z rodzajów stałych aparatów ortodontycznych. Wyróżniają go pasywne zamki samoligaturujące bez ligatur, zwanych przez pacjentów oraz potocznie gumkami. Przekłada się to na lepszy komfort noszenia, w tym mniej bólu na etapie całego procesu leczenia. Wynika to z możliwości zastosowania delikatniejszych sił w leczeniu ortodontycznym i tym samym mniejszego, ale stałego nacisku na zęby.

W przypadku zamków z ligaturami dyskomfort jest większy w leczeniu, jak i po wizytach aktywacyjnych, na których odbywa się wymiana gumek – ligatur. Tutaj jednak taki problem jest niwelowany, właśnie dzięki brakowi gumek i stałemu naciskowi wywieranemu przez aparat. Nacisk, który jest wywierany na zęby w leczeniu ortodontycznym, może być mniejszy w związku z brakiem konieczności przeciwdziałania siłom i tarciu, które są wytwarzane przez gumeczki – ligatury.

Zamki samoligaturujące w pojemniczku

Dodatkowym elementem wyróżniającym system Damon – system samoligaturujący to możliwość zastosowania systemowych łuków ortodontycznych (czyt. drutów), które pozwalają na rozbudowywanie łuków. Również z tego powodu system Damona sprawdza się u osób, których zęby są stłoczone.

Dzięki nowoczesnej budowie można też uniknąć ekstrakcji (czyt. usuwania) zębów, przed rozpoczęciem leczenia. Sprawia to, że wiele osób chętniej decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego i eliminowanie wady zgryzu. Można też rozpocząć leczenie ortodontyczne znacznie szybciej, bez oczekiwania kilku do kilkunastu tygodni na ekstrakcję.

Jakie są zalety aparatu samoligaturującego Damona?

Takie rozwiązanie jest nie tylko skuteczne, ale i bardzo komfortowe dla pacjenta.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, proces leczenia jest zdecydowanie mniej bolesny. W dużym stopniu ograniczone jest bowiem tarcie elementów między sobą. Brak ligatur w systemie bardzo pomaga też w pracy samego aparatu, tym samym w szeregowaniu zębów.

Korzyścią systemu Damon jest dodatkowo krótszy czas leczenia. Oczywiście nie jest to możliwe w każdym przypadku, jest to bowiem zależne od specyfiki układu kostnego pacjenta. Jednak z naszych obserwacji postępów leczenia ortodontycznego na ponad 500 pacjentach wynika, że czas ten rzeczywiście jest krótszy i to nierzadko nawet o rok! Oznacza to możliwość szybszego cieszenia się z nienagannego zgryzu.

Kolejnym atutem jest możliwość rzadszego odwiedzania swojego ortodonty. Wynika to z obecności zamków samoligaturujących, które nie posiadają gumeczek (nie trzeba ich wymieniać). Rzadsze wizyty w gabinecie to jednocześnie większa ilość czasu w życiu prywatnym, który możemy poświęcić na inne kwestie, aniżeli wizyta u ortodonty. Średnio wystarczy więc jedna wizyta raz na 8 tygodni, a nie tak, jak w przypadku zwykłych aparatów co 4 tygodnie.

Mniejsza liczba elementów obecnych w leczeniu ortodontycznym i brak ligatur powodują też łatwiejsze utrzymanie higieny, gdy aparat jest na zębach. Przekłada się to jednocześnie na mniejsze ryzyko powstawania płytki nazębnej oraz osadów, a finalnie niwelowanie prawdopodobieństwa dodatkowych zabiegów podczas leczenia ortodontycznego takich jak higienizacja.

System Damon w gabinecie ortodontycznym

Dla kogo wskazany jest aparat samoligaturujący Damona?

System zamków samoligaturujących jest stosowany w przypadku każdej wady zgryzu. System Damon z dużym powodzeniem stosowany jest również w przypadku dzieci, które zakończyły etap leczenia aparatem ruchomym lub ich wada zgryzu jest na tyle skomplikowana, że należy wdrożyć leczenie aparatem stałym tak szybko jak to możliwe.

Dorośli cenią sobie natomiast system zamków samoligaturujących w związku z rzadszymi wizytami ortodontycznymi w porównaniu do aparatów klasycznych (aparatów z kolorowymi gumeczkami).

Jak widać aparat samoligaturujący w systemie Damona to wiele praktycznych zalet i korzyści dla pacjentów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na leczenie właśnie tą metodą, której wdrożenie warto omówić ze swoim ortodontą, zwłaszcza w przypadku chęci przyspieszenia procesu leczenia ortodontycznego przy obniżeniu zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa w leczeniu.

Weryfikujesz też inne metody leczenia? Sprawdź także, które wady zgryzu można leczyć nakładkami. Sprawdź również inne systemy leczenia, które są jeszcze bardziej komfortowe niż leczenie aparatem samoligaturującym, aparatem wklejanym – czytaj więcej